Diament

Brylant - oszlifowany diament
Diament - jest minerałem, polimorficzną odmianą węgla o regularnym układzie krystalograficznym. Uznawany za najcenniejszy kamień szlachetny na świecie. Bezbarwny lub zabarwiony na różne odcienie: żółty, brązowy, zielony, różowy, niebieski, czarny. Przezroczysty o bardzo silnym połysku i wysokim współczynniku załamania światła 2,417. Jest najtwardszym minerałem występującym w przyrodzie. Posiada najwyższy, 10 stopień twardości w skali Mohsa.

Z jego niezwykłej twardości wzięła się jego nazwa: z greckiego słowa "Adamas" czyli "niezłomny", "niepokonany".

Krystalizuje przez miliony lat pod ogromnym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze w kimberlitach i perydotytach, na głębokości od 140 do 190 kilometrów. Następnie wynoszony na powierzchcnię przez erupcje wulkaniczne. Gromadzi się również w niektórych piaskach i żwirach. Wydobywany był początkowo w Indiach, później w Brazylii. Obecnie najpoważniejszymi dostawcami diamentów są: Rosja, Botswana, Kanada, Demokratyczna Republika Konga, Australia, RPA. Diament jest również wytwarzany syntetycznie metodami wysokich ciśnień i temperatury. Wykorzystywany w jubilerstwie jako kamień ozdobny posiada również wiele zastosowań przemysłowych.

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości diament był ceniony już w starożytności. Żyjący w I wieku naszej ery historyk i pisarz rzymski Pliniusz Starszy stwierdził nawet, że "Ze wszystkich rzeczy na świecie najcenniejszy jest diament"  

Brylant a diament

Istnieje wiele sposobów szlifowania diamentów ale najpopularniejszym jest współczesny szlif brylantowy w którym diament otrzymuje kształ podwójnego ostrosłupa ze ściętymi wierzchołkiem. Diament okrągły oszlifowany pełnym szlifem brylantowym złożonym z nie mniej niż 57 płaszczyzn (56 fasetek + tafla) to BRYLANT.

Najsłynniejszymi diamentami są:

  • Wielka Gwiazda Afryki znany również jako Cullinan I - 530 karatów
  • Orłow - 300 karatów
  • Koh-i-Noor - 105 karatów

W 1939 roku firma De Beers, najsłynniejszy producent diamentów na świecie, wypuściła kampanię reklamową opracowaną przez agencję N.W Ayer & Son z kultowym dzisiaj hasłem "Diamonds are forever" czyli "Diamenty są wieczne".

Wartość diamentu w jubilerstwie określa zasada 4C, która została wprowadzona w 1939 roku przez De Beers jako uniwersalny standard wyceny brylantów. Więcej o tej zasadzie oraz szlifie brylantów znajdziecie na naszej stronie:

BRYLANTY - KRÓTKI PORADNIK >

Domniemane, magiczne właściwości diamentu.

DIAMENT/BRYLANT

Najcenniejszy spośród kamieni szlachetnych.

Brylant to oszlifowany na szlif brylantowy diament, który charakteryzuje się przepięknym blaskiem i tęczową grą barw. Jego cechy takie jak twardość, trwałość i czystość symbolizują wieczną, prawdziwą i nigdy nie ustającą miłość, stąd jest najpopularniejszym i najchętniej wybieranym przez mężczyzn kamieniem w pierścionkach zaręczynowych. 

Noszenie brylantu wspomaga siłę wewnętrzną, chroni i umacnia związek, pomaga dążyć do perfekcjonizmu.

Diamenty w starożytności były kamieniami cenionymi przez większość kultur. Grecy i rzymianie mieli wiele teorii związanych z jego pochodzeniem. Uważali między innymi je za łzy bogów lub okruchy gwiazd. W Egipcie reprezentowały słońce symbolizując władzę i mądrość. W Indiach wierzono, że powstają na skutek uderzenia błyskawicy w kamień dzięki czemu mają właściwości ochronne i odpędzają niebezpieczeństwo. Współcześnie uważane są za symbol trwałości zgodnie z hasłem diamenty są wieczne...

Osoby spod znaku barana powinny zaopatrzyć się w diament.