Perła

Nazwa perły najprawdopodobniej została zapożyczona od łacińskiego słowa „perula”. Inne źródła podają, iż może pochodzić od nazwy gatunku małża  "perna".

Perły są wytworem mięczaków, małż morskich (perłopławów). Najczęściej powstają w wyniku reakcji organizmu na ciało obce, które przedostało się do muszli. Wokół niego wydzielają się koncentrycznie ułożone warstewki masy perłowej.

Najbardziej uznanymi i pożądanymi odcieniami pereł są kolejno: różowy, niebieski i zielony. W perłach oceniamy - masę, formę (kształt i symetrię), barwę, odcień i połysk, grubość powłoki oraz wygląd i budowę powierzchni.

Najpiękniejsze perły wytwarza niewielki perłopław żyjący w Zatoce Perskiej i u brzegów Sri Lanki. Pereł dużych rozmiarów dostarcza perłopław z wybrzeży Australii, jednak największą "karierę" zrobiły Japońskie perły Akoya.

Perły mogą pochodzić z hodowli morskich, słodkowodnych oraz ślimaków. W hodowlanych perłach obce ciało np. kulka muszli, piasek, wprowadza się sztucznie.

Domniemane, magiczne właściwości kamienia.

Wierzy się, że perły pomagają odrodzić się na nowo lub zrzucić starą skórę węża, czyli zamknąć pewien rozdział i rozpocząć w życiu nowy etap. Dodatkowo pogłębiają poczucie własnej wartości, samoakceptację, dodają atrakcyjności i kobiecości. Możemy po prostu siebie polubić, poczuć się pięknie i w rzeczywistości tak być postrzegane przez innych.

Perły mają rozmaite znaczenie w kulturze. Ile kultur tyle spojrzeń na nie. Chrześcijanie widzą w nich atrybut Maryi, w mitach przedstawiana jest z perłą bogini miłości Afrodyta, Hindusi stosują ją jako obowiązkowy element stroju panny młodej, w Persji natomiast są symbolem dziewictwa. W Chinach oznaczają najwyższą wartość oraz czystość.

Jeśli chodzi o przesąd, że perły to łzy czyli coś, co przynosi nieszczęście, to nie prawda. Jeżeli mamy kojarzyć je ze łzami, to tylko tymi ze szczęścia. Ewentualnie ze łzami oczyszczającymi nasze emocje po tym, co się skończyło, by mogło zacząć się coś zupełnie innego, lepszego.

Niegdyś wierzono, że perły to zastygłe łzy bogów. W starożytności sporządzano z nich amulety, mające leczyć dolegliwości serca i układu krążenia. 

Szczególnie polecane są dla znaków: rak, waga, koziorożec,wodnik i ryby.